2011. május 20., péntek

Eper

100 gramm eper csupán 30 kalóriát tartalmaz, mivel 90%-a víz. Több C-vitamin van benne, mint a narancsban vagy citromban. Megállítja a fertőző mikroorganizmusok terjedését, vírusellenes hatása van.

Az eper jótékony hatásai:
  • különösen a magas vérnyomásban és a köszvénnyel küzdők számára ajánlott,
  • segíthet az izületi problémákon,
  • segíthet az ekcémán,
  • serkenti a vérkeringést,
  • fokozza a méregtelenítő folyamatokat,
  • kitűnő vértisztító táplálék a bőséges C- és E-vitamin tartalma miatt,
  • csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét,
  • csökkenti a kötőszöveti gyulladások kialakulásának esélyét,
  • csökkenti az agyérelmeszesedés kialakulásának esélyét,
  • csökkenti a rák kialakulásának esélyét,
  • fiatalító hatása van a benne található vegyületek miatt,
  • megvéd a nap káros hatásaitól.

2011. május 16., hétfő

Kesudió

A kesudió jelentős vas forrás, amely nélkülözhetetlen a vörösvértestek működéséhez és az enzimaktivitás miatt. Gazdag magnéziumban, amely elősegíti az energia-kibocsátást és a csontnövekedést. Tartalmaz foszfort, ami a csontokat és a fogakat építi. Jelentős még a szelén, illetve a cink tartalma, amely nélkülözhetetlen az emésztési és az anyagcsere-folyamatokban.

Figyelem!
Várandós nők kerüljék a diófélék fogyasztását, illetve gyermekeknek az első néhány évben ne adjanak diót, mert allergiát okozhat!

2011. május 15., vasárnap

Kurkuma

Nemcsak fűszerként hasznos, de a növényi gyógyászatban is sokoldalúan alklmazható. Emésztéssekentőként, láz, fertőzések, izületi panaszok és májbetegségek ellen használták. A kínai gyógyászatban szintén alkamazták vérkeringés javítására, vérzések csillapítására, valamint menstruációs panaszok kezelésére. Gyógynövényként még alkalmazható fő hatóanyaga, a kurkumin révén. Vizsgálatok szerint a hatóanyagok erősítik az epehólyagot, gátolják a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkentik a trombózisveszélyt. Serkentik a zsíranagcserét, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.

Sonkatekercs

Szintén szülinapi vendégváró volt a képen látható sonkatekercs. Ebből se maradt másnapra.


Egy reszelt almát összekevertünk kb. 100 gramm natúr kocka sajttal és egy evőkanál esetes tormával. Sóztuk, borsoztuk. Prágai sonkába tekertük (a pápai sonka mérete jobban megfelelt volna, de sajnos nem volt a boltban). Salátaleveleken tálaltam, felkarikázott retekkel, paprikával és petrezselyemmel díszítettem.

Cobb saláta

Szülinapomra készült vendégváró saláta. Több receptet is találtam a neten, az első változat tetszett a legjobban, így az készült el. Hamar elfogyott.


Hozzávalók: 
Saláta, paradicsom, ropogósra sült bacon, sült csirkemell, főtt tojás, avokádó, újhagyma. A recept rokfort sajttal írta, én fetát vettem, azzal is finom volt.

Az összetevőket kisebb darabokra vágjuk, és összekeverjük. 
Két öntet készült hozzá. A képen látható a párom-féle salátaöntet (nem-paleo): majonéz, ketchup, tejföl, csípős szósz és bors. A másik öntet: olívaolaj, borecet, mustár és bors keveréke volt, megszórva egy kis friss bazsalikommal.

Répaleves

Ez egy nagyon gyorsan, kevés hozzávalóból elkészíthető leves, de én nagyon szeretem.


2 szál sárgarépát, és 1 fehérrépát megpucoltam, felkarikáztam és kevés zsíron megfuttattam. Felöntöttem fél liter vízzel, beledobtam egy zöldségleves kockát, egy szál petrezselymet. Mikor elkészült, megszórtam friss petrezselyemmel és tálaltam.

Rakott kelkáposzta


A kelkáposzta másik feléből rakott kelkáposzta készült. Nem recept alapján, hanem saját kútfőből.
A kelkáposzta leveleit megmostam, megfőztem. Szalonnát pirítottam, majd kb. 30-35 dkg darált húst (lapockát) a szalonna zsírján elősütöttem. Leforráztam egy paradicsomot, lehúztam a héját, apróra vágtam, majd kevés vízzel és egy pörkölt kockával összefőztem. Egy tepsibe rétegeztem a főtt kelkáposztát, a húst, 2 fej vöröshagymát, majd leöntöttem a paradicsomos mártással. 35-40 percig lefedve sütöttem, tálaláskor szórtam rá a szalonnát.

Kelkáposztaragu

Egy Verő Juli szakácskönyvben találtam a következő receptet. Nagyon jól jött a maradék kelkáposzta felhasználásához. Tökéletes vacsora lett.


Hozzávalók: kelkáposzta, virsli, vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, füstölt szalonna, só, köménymag. A recept még írt paprikát, de az nem volt itthon, és tejfölt, de azt nem ehetek.

Elkészítés: A kelkáposztát megmossuk, lecsurgatjuk és csíkokra metéljük. Megpirítjuk a szalonnát, majd a hagymát. Rádobjuk a kelkáposztát, és időnként megkeverve, a saját levében, lefedve pároljuk. Itt kellett volna a karikára vágott paprikát rádobni. Ha már teljesen megfőtt, akkor fűszerezzük. A virsliket felkarikázzuk, a paradicsomot leforrázzuk, leszedjük a héját, felkockázzuk és elkeverjük a kelkáposztával. 

Afrikai harcsa cukkíniágyon

A recept eredetileg tonhalat írt, de afrikai harcsa volt itthon, így azzal készült el.



Hozzávalók: Személyenként 2-3 afrikai harcsa szelet (20 dkg tonhalszelet), citromlé, só, őrölt bors, 1 paradicsom, 1 cukkini, szerecsendió, a gerezd fokhagyma, friss bazsalikom.

Elkészítése:
A halszeleteket hideg vízzel megmossuk, leitatjuk és egy tálra fektetjük. Meglocsoljuk citromlével, sóval, borssal fűszerezzük, és lefedve hűtőszekrénybe tesszük.
A paradicsomot leforrázzuk, meghámozzuk és kockára vágjuk. A cukkinit megmossuk, leitatjuk, felvágjuk. Serpenyőben kevés zsíron néhány percig sütjük, majd sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük. A fokhagymát megtisztítjuk és rányomjuk. A paradicsomkockákat belekeverjük, és az egészet 8 percig pároljuk.
A recept szerint a halat kevés zsíron megsütjük (én sütőben sütöttem). A bazsalikom leveleit csíkokra vágjuk és a zöldségkeverékre szórjuk. Rátesszük a halat és tálaljuk.

Borecet

A hagyományos ecettől eltérően olyan erjesztési folyamattal készül a borból, amikor a bor alkoholtartalmát ecetsavvá változtatják.
Ezért az így gyártott ecet minden olyan komponenst tartalmaz, amely az eredeti borban található az erjesztési folyamat előtt. Konkrétan az antioxidánsokól van szó, amelyek elősegítik a szabad gyökök közömbösítését. Ez a különbség a hagyományos módon gyártott, alkoholból készült ecettel szemben, amelyben nem találunk ilyen kedvezően ható komponenseket.
Semmilyen konyha nem nélkülözhet olyan folyadékot, amely pikáns ízt ad a pácleveknek, mártásoknak, salátáknak, stb. Ez a nélkülözhetetlen folyadék az ecet, de nem mindegy milyen ecet.

Forrás:http://www.szepzold.hu/mire_jo_a_borecet

Mindenkinek ajánlom figyelmébe:
http://borecet.hu/

Curry

A curry elnevezést eredetileg két, egymástól független indiai kifejezésből "honosították" a britek. A kari egy elsősorban Dél-Indiában népszerű fűszernövény, a Távol-Keleten honos citrusféle cserje, amelynek levelét használják fűszerezésre, Indiában főleg vegetériánus ételekhez. A karhí pedig édes-savanykás szósszal készült nyugat-indiai étel.
Mára azonabn a curry szó leginkább bizonyos fűszerek keverékét jelöli. Ezt a keveréket a gyarmatokól hazatelepülő angolok fejlesztették ki, hogy egyfajta tipikus indiai ízt utánozhassanak szárított fűszerek segítségével. A fűszerkeverék összetétele erősen változó lehet. Legfőbb alkotóelemei: római kömény, kurkuma, lepkeszegmag, csilipaprika.

Saláta eperrel

Végre itt az eperszezon!


Amint megérkezett a magyar eper a zöldségeshez, azonnal vettem néhány szemet és kreáltam belőle egy salátát.
Kevés bacont és vöröshagymát megpirítottam, rádobtam néhány salátalevelet és felkockázott epret.
Öntet: olívaolaj, vörösborecet, só, bors.

2011. május 9., hétfő

Tojás

Egy átlagos tyúktojás 50-65 gramm, melynek 10%-a héj, 60%-a fehérje és 30%-a sárgája.

Átlagos tápanyagtartalma:
- 68 kcal
- 5,4 gramm fehérje
- 4,8 gramm zsír
- 0,3 gramm szénhidrát

Vitamintartalma szintén jelentős, hiszen gyakorlatilag az összes létfontosságú vitamin megtalálható benne: A-, B-, C-, D-, E-vitaminok, folsav, pantoténsav.
Benne található ásványi anyagok: foszfor, vas, cink, kalcium, kálium, nátrium, szelén, magnézium.
A tojást elsprendű fehérjeforrásként tartjuk számon, hiszen a szervezet működéséhez szükséges aminosavakat is tartalmazza. Egy tojás a napi fehérje szükségletünk 12%-át fedezi, ráadásul könnyen emészthető formában.

Bővebben a tojásról:

Kapor

Felhasználható fűszerként: mártások, saláták, főzelékek, levesek, főtt húsok, húsgombócok, tojásételek, sütemények, sajtok, savanyúságok, hal- és rákételek készítésénél.
A magyar konyha kedvelt fűszere, átható intenzív aromáját illóolaj-tartalmától nyeri. Óvatosan adagoljuk, mert ha túl sokat teszünk belőle az ételbe, megkeserítheti.

A növény és a mag tartalmaz illóolajat (carvon, myristicin, apiol), kumarint, valamint A- és C-vitamint. Gyomorerősítő, szélhajtó, vízhajtó, epehajtó, görcsoldó, de álmatlanság és kólika (hasfájás) esetén is alkalmazzák. Külsőleg szemgyulladás borogatására is felhasználható.

Kakukkfű

Felhasználható fűszerként: levesek, saláták, mártások, főzelékek, húsok, halak, sültek, vagdaltak, belsőségekből készült ételek ízesítésére. Jól társítható petrezselyemmel, babérlevéllel, szerecsendióval, zsályával és rozmaringgal. A franciak konyha nélkülözhetetlen fűszere.

Hatóanyagai: illóolaj (timol, karvakrol, cimeol, geraniol), flavonoidok, triterpének, klorogénsav, kávésav. A kakukkfű évszázadokon keresztül a szegények antibiotikuma volt, más illatos növényekkel együtt fertőtlenítő, fertőzés elleni gyógyszer. A légúti hurutok hatékonyköhögéscsillapító orvossága. Fontos féregírtó, ezen kívül görcsoldó, szélhajtó, izzasztó hatású. Megszünteti a gombás fertőzésket, kiírtja a lepostetűt és a rühöt.

Gyömbér

Felhasználható fűszerként. mártások, szószok, sütemények, vagdaltak, hús- és gyümölcslevesek, angolosan készített húsok készítésénél. A curry alkotó része. A gyömbéres receptekbe friss és szárított gyökereket egyaránt használhatunk, hacsak más előírása nincs. A felhasznált mennyiségeknek súlyban meg kell egyezniük. Kizárólag a főzés utolsó fázisában és csak kis mennyiségben alkalmazzuk, mert kesernyés ízt adhat az ételnek. A friss gyömbér hamar megfonnyad, ezért egyből használjuk fel!

Hatóanyagai: gazdag illóolaj tartalma adja az aromáját, ezenkívül vannak benne ásványi anyagok, cukor, keményítő. A gyömbér az egyik legsokoldalúbb növényi serkentő, anyagcsere-fokozó szer. Igen jó hatással van a gyomorra, a belekre és a keringésre.

Fahéj

Fűszerként felhasználható: sütemények, tojásos ételek készítésénél. Egész darabban befőttek, gyümölcslevesek, forralt borok és egyéb italok készítésénél alkalmazzák. Gyömbérrel, köménnyel, szegfűszeggel, vaníliával, kurkumával, valamint szerecsendióval is jól kombinálható.

Hatóanyagai: a fahéj kb. 0,5-1% illóolajat tartalmaz, melynek legfontosabb összetevője a cinnamic aldehyde, ezen kívül csersavat, nyálkát, gyantát, cukrot és keményítőt tartalmaz. A belőle készült teát hasmenés, emésztési zavar, böfögés, hányás és puffadás esetén alkalmazzák, de savlekötő, étvágyjavító, gyomorerősítő és antibiotikus tulajdonsággal is bír.

Bazsalikom

Felhasználható fűszerként levesek, saláták, pácok, mártások, sültek, vagdaltak, paradicsomos, tök-, gomba-, csirke- és halételekhez. Ha nincs, petrezselyemmel helyettesíthetjük. Az olaszos ételek nélkülözhetetlen fűszere.
Mivel a bazsalikom kellemes aromája a főzés során hamar elillan, csak az utolsó percekben tegyük az ételbe, vagy a már kész fogást fűszerezzük vele közvetlenül tálalás előtt.
A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese-és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre, mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van.

Borsikafű

Felhasználható fűszerként: káposztaételek, saláták, sült húsok, gombás ételek, vadpácok, majonéz, mártások fűszere. Jellegzetes, borsra emlékeztető illatú és ízű, kedvelt fűszernövény.
Erős aromája miatt óvatosan fűszerezzünk vele, mert keserűvé teheti az ételt. A főzés befejezése előtt pár perccel kell az ételhez keverni. Azok is fogyaszthatják, akik egészségi okokból erős fűszerektől tartózkodni kényszerülnek, ezért ajánlják az erős feketebors pótlására.
Hatóanyagai: levél magas illóolaj-tartalmú – ezt használjuk fűszerként, ezen kívül cseranyagot, nyálkát és keserűanyagot is tartalmaz.
Kiváló gyomorerősítő, emésztést-elősegítő, étvágyjavító, görcsoldó, fogyasztó és enyhén vérnyomásemelő.

Bors

Felhasználható fűszerként: levesek, főzelékek, húsételek – borsos marhatokánynak, pirított májnak, vagdalt húsféléknek –, mártások, saláták, öntetek, pácok készítésénél.

A bors többféle színben kerül forgalomba. A fűszerbogyó színe az érési folyamat alatt folyamatosan változik. Attól függően, hogy mikor szedik le a termést, lehet fekete, zöld, rózsaszínű és fehér.
·         A fekete bors a növény éretlenül szedett, szárított termése, mely a legcsípősebb változat.
·         A fehér bors az érett termésből készül, melynek a külső héját eltávolítják, majd mossák, szárítják, míg a kívánt világos színt el nem érik. Ez a változata kevésbé csípős, aromásabb.
·         A zöld bors a növény éretlen bogyóinak a feldolgozásából jön létre, enyhén csípős.

Hatóanyagai: Illóolajat, piperint, pirolint, karicint tartalmaz.
A legtöbbször őrölt borssal ízesítünk különféle ételeket, de egészben is felhasználható. Minél finomabbra daráljuk a borsot, annál jobban érezhető az aromája. Az őrölt bors fokozatosan elveszíti az erejét.
A bors étvágygerjesztő hatású, emellett vizelet- és szélhajtó. Nyálkahártya-irritációt okozhat, ezért gyomorbetegek nem fogyaszthatják - helyettesíthető a borsikafűvel.

Általában három nagy csoportját különböztetjük meg a konyhasónak: tengeri só, kősó, szalinasó. A nevéből következik: a tengeri sót a tengervízből vagy barakkvízből állítják elő. A tengervizet az ún. sókertekben hagyják elpárologni, és a visszamaradt sóréteget összegyűjtik. A kősót sóbányákban külszíni fejtéssel termelik ki. A nagy kősódarabokat megőrlik és átszitálják. A szalinasót föld alatti sós forrásvízből a tengervízhez hasonlóan a víz elpárologtatásával állítják elő. A tengeri só más sófajtákkal ellentétben nemcsak nátriumot, hanem további ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz.
Vérünk literenként 9 gramm sót tartalmaz. A nátrium szervezetünk létfontosságú ásványi anyaga. Naponta legalább 2 gramm nátrium-kloridra van szükségünk. A nátrium fontos szerepet játszik a szervezet homeosztázisának fenntartásában. Ha a táplálékkal túl sok só kerül a szervezetbe, akkor az arra érzékenyeknél magas vérnyomás alakul ki, és megnő a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata.
Van jód- és fluoridtartamú só: A jódozott étkezési só káliumjodidot tartalmaz, amely segíti a pajzsmirigy hormonjának, a tiroxinnak a felépülését. Ezáltal megelőzhető a golyva (strúma) kialakulása.
A sók ízében nincs jelentős különbség. A só intenzívebbé teszi az ételek ízét. A kenyérnél a kelesztési folyamatot nyújtja meg, a sajtnál pedig az érésit. Ezen kívül a só tartósít, megakadályozza az élelmiszerekben a baktériumok és a penészgombák megtelepedését.
Őseink sokáig sóval mosták a fogukat, a finomszemcsés sókristályok ugyanis jól tisztítják a fogzománcot és csillapítják a fogínyvérzést.
A sómítoszról bővebben: http://www.tenyek-tevhitek.hu/somitosz.htm

Köménymag

Felhasználható fűszerként: levesek, saláták, főzelékek, sültek, körözöttek, sós sütemények, kenyerek, kolbászfélék, mártások, káposztás, sajtos ételek készítésénél.
Erőteljes íze miatt majoránnán, foghagymán, borson, paprikán kívül nem érdemes más fűszerrel használni.
Főzetét általában bélrendszeri problémák kezelésére javasolják. Evés előtt fogyasztva étvágygerjesztő hatású, mivel segíti a gyomornedv termelődését. Kiváló görcsoldó és szélhajtó, így puffadás, és egyéb emésztési zavarok gyors enyhítője lehet. Idegi eredetű gyomor- és szívproblémák esetén is eredményesen alkalmazható. Mivel illóolaja meggátolja bizonyos baktériumok szaporodását, torokgyulladásunk kezelésére használhatjuk a belőle készült öblögetőt.

Fokhagyma

Ízesítőként a fokhagyma a francia, az olasz és a magyar konyha szerves része. Számos jótékony hatását ismerjük, egyeseket már igen régóta, míg másokat csak a legutóbbi időkben fedeztek fel (koleszterincsökkentő, rákellenes hatás). Bátran használjuk hát a konyhánkban minden áldott nap! A fokhagymafogyasztás nagyon egészséges.
A hagymagumó alliint és alliináz nevű enzimet tartalmaz. Az alliinből a sejtsérülés hatására - hagyma megvágása - alliináz hatására különböző vegyületek képződnek: allicin, számos szulfid, melyek a fokhagyma jellegzetes szagáért felelősek. Ezenkívül megtalálhatók még az alábbi összetevők: kéntartalmú peptid származékok, B- és C-vitamin és flavonoidok.
A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos. Továbbá tágítja az ereket is. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása antioxidánsként serkenti az immunrendszert, csökkenti a mellkasi fertőzéseket, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. Enyhíti a menstruációs görcsöket.

Nyírfacukor

A Nyírfacukor egy újfajta kristálycukor, egy olyan természetes cukorféle, mely íz, édesítő érték, illetve felhasználás szempontjából szinte teljesen megegyezik a hagyományos cukorrépából vagy cukornádból készült kristálycukorral. Az egészségre gyakorolt hatását számtalan tudományos teszt és tanulmány igazolja, továbbá, az egyre nagyobb számban érkező pozitív fogyasztói visszajelzések is. A Nyírfacukor ugyanúgy néz ki és ugyanúgy használható, mint a hagyományos cukor, ugyanakkor mintegy 40%-al kevesebb kalóriát tartalmaz. Számos, szervezetre gyakorolt jótékony hatása van: nem hizlal, nem savasítja a szervezetet, antibakteriális hatású, segíti az emésztést, nem rontja a fogakat, így cukorbetegek, fogyókúrázók, terhességi diabéteszben, csontritkulásban szenvedők, valamint fogszuvasodással küzdő gyerekek és felnőttek egyaránt használhatják.

Kókuszreszelék

  • magas az ásványianyag-tartalma (magnézium, kalcium, B- D- és E-vitaminok, foszfor) A friss kókuszban magasabb arányban találhatók egyes ásványi anyagok,
  • magas a zsírtartalma, 10 dkg kókuszreszelék 680-700 KCal-t tartalmaz,
  • rostot tartalmaz, ezért jó hatással van a bélműködésre.


Banán

Napjaink étrendjében a banán izgalmas és eredeti színfoltot jelent. Energiatartalma magas, könnyen fogyasztható és gyorsan emészthető, így minden életkorban ideális táplálék. Kisbabáknak: hozzátápláláskor az egyik legjobb kezdő gyümölcs (először mártsuk forró vízbe, majd pépesítsük vagy villával gondosan törjük össze). Gyerekeknek: mivel szívesen fogyasztják, jól kiegészíti a válogatós kisiskolások reggelijét (egy banán energiatartalma – méretétől függően – megegyezik 30-45 gramm kenyérével). Sportolóknak: különösen ajánlott, mivel gazdag szénhidrátokban, B-vitaminokban, káliumban és magnéziumban (utóbbi kettő segíti az izomműködést). És végül az aktív felnőtteknek: gyorsan és kényelmesen fogyasztható uzsonnára, vagy egy túl könnyűre sikeredett étkezés kiegészítéseként. Az egészséges és könnyen emészthető banán az immunrendszer működését is segíti, mivel C- és B-vitamint, ásványi anyagokat és nyomelemeket (cinket, rezet, mangánt, szelént) is tartalmaz.

Mák

A kerti, étkezési mák az egyik legrégibb egyéves növény. Fontos tudni, hogy a mákmag teljesen ártalmatlan és egészséges élelmiszer. Egy-egy mákkal dúsított ételből alkalmanként nem nagy mennyiséget eszünk, ennek ellenére értékes tápanyagtartalmú élelmiszer.
100 g mákban 537 kcal, 20,5 g fehérje, 38,2 g zsír és 23,9 g szénhidrát van. A vitaminok közül értékes B1-, B6-, B2-, niacinforrás. Az ásványi anyagok közül pedig nagyobb mennyiségben kálciumot, cinket, mangánt, rezet, vasat, foszfort, káliumot és magnéziumot tartalmaz.

Citrom

Ha a citrom levére van szükségünk, egyszerűen csak ketté kell vágnunk, majd ki kell csavarnunk a levét. Jó megoldás, ha előbb lereszeljük a héját, mellyel számos ételt ízesíthetünk. Ha nincs otthon külön erre a műveletre kifejlesztett szerszámunk, fontos, hogy egy percig lobogó vízben blansírozzuk az egészben hagyott gyümölcsöt, így ugyanis konyhakéssel vékonyan le tudjuk majd hámozni, s vékony szeletekre tudjuk majd vágni a héját.
Viszonylag nagy mennyiséget tartalmaz kalciumból, 100 gramm citromra vetítve 25 mg-ot, szemben az átlagos 5-15 mg mennyiséggel, ami a legtöbb gyümölcsben található. A citromban található 1,4 kalcium/foszfor arány optimális érték, így a kalciumot a szervezet a lehető legjobban tudja hasznosítani. Ezen túlmenően a magas C-vitamin és szerves sav mennyiség megkönnyíti mind a citromban, mind pedig az egyéb táplálékkal bevitt kalcium beépülését. A szervezetben a citromban található szerves savak ásványi anyagokkal, elsősorban nátriummal alkotnak vegyületet, ezáltal lúgos közeget teremtenek, azaz a savasodás ellenében hatnak. Energiabevitele minimális, főként, ha frissen facsartan fogyasztjuk.
A citrom tulajdonságai közül messze kiemelkedik magas C-vitamin tartalma (52 mg C-vitamin található 100 gramm citromban). Ez a rendkívül értékes vitamin természetes formában van jelen benne, s egyéb hasznos összetevők kísérik (P-vitamin, szerves savak, szelén, rostok, stb.), ebből kifolyólag a citrom mind rövid, mind pedig hosszú távon remek hatást gyakorol a táplálkozási egyensúly fenntartására. Kalóriaszegény és rendkívül könnyű felhasználni, ezért a mai rohanó világ életviteléhez is nagyszerűen alkalmazkodik, s az lenne a legjobb, ha napi rendszerességgel fogyasztanánk. A citrusféléket hámozás, felvágás után azonnal el kell fogyasztani, a bennük található C-vitamin ugyanis levegővel érintkezve gyorsan oxidálódik.

Újhagyma

Tavaszi piacok egyik legelső szabadföldi terménye az újhagyma. Gyakorlatilag a vöröshagyma ültetésének „mellékterméke”, mivel nagyon sokszor a sűrűre vetett hagyma ritkításakor szedik fel a „fölösleges” töveket, és ezt értékesítik újhagymaként. Nem csak a fehér hagyma részt, de gyakorlatilag az egész zöldséget felhasználhatjuk.
Illóolaj, illetve vitamintartalma (B- és C-vitamin) jelentős, ezek megóvása érdekében fogyasztása nyersen ajánlott. Étvágygerjesztő, vizelethajtó, bélféregűző hatású.

Hal

A hal tápanyag-összetétele rendkívül kedvező élettani hatásait tekintve. Teljes értékű fehérjéi könnyen emészthetőek, bennük van az összes létszükségletet jelentő aminosav. A halhús vitaminban gazdag: tartalmaz A-, D-, B12-, B1- és B2-vitamint és egy kevés E-vitamint. Nem szűkölködik ásványi anyagokban, mint a kalcium, a magnézium, a foszfor, a vas és a réz. A tengeri halban jód is van, és omega-3 zsírsavak is. Ez utóbbiakat a szervezet nem tudja előállítani, pedig nélkülözhetetlenek számára.
A hal lehet zsíros húsú, mint a ponty, a lazac, az angolna, a tonhal, a makréla és a hering, vagy száraz húsú, amilyen a harcsa, a fogas, a fehér busa, a hekk, a tőkehal és a lepényhal. A hal akkor friss, ha húsa kemény és ruganyos, illata üde és – ha egészben vesszük kopoltyújának színe élénk. Persze frissen leginkább folyami halakhoz jutunk, a tengerek kincsei hozzánk jellemzően mélyhűtve, de már igen széles kínálatban  jutnak el. Röviddel a felhasználás előtt vegyük meg, és tartsuk addig is hűtőben.

Brokkoli

A brokkoli rendszeres fogyasztását a táplálkozási szakemberek mind a benne rejlő tápanyagok, mind pedig bizonyos betegségekkel (különösen a rákkal) szembeni védőhatása miatt ajánlják, egyike tehát azoknak az „egészségmegőrző” növényeinknek, melyek megcáfolhatatlanul sok jó tulajdonságot sorakoztatnak fel. A brokkoli az egyik C-vitaminban leggazdagabb zöldség: nyersen 115 mg, de még főzés után is 35-90 mg C-vitamin található benne. Már 20 dkg brokkoli elfogyasztása biztosítja napi C-vitamin szükségletünket! A-provitamin tartalma is jelentős (2,4 mg 100 g brokkoliban), és antioxidáns hatása miatt ezt a provitamint ma már a szakemberek nagy becsben tartják. Ráadásul a brokkoli kalóriaszegény csemege: 100 g brokkoliban mindössze 24 kalória (100 kJ) van.

Paprika

A paprikában megtalálhatók az A-vitamin provitaminjai, az alfa- és béta-karotin, valamint a kriptoxantin és a P-vitamin. Többféle bioflavont tartalmaz, melyek a rákos megbetegedések megelőzését szolgálják. Jelentős C-vitamin forrás, hiszen fajtától függően száz gramm nyers paprikában akár 70-250 mg C-vitamin is található. A zöld színű fajták több C-vitamint tartalmaznak, mint a világossárga és a fehér termésszínű fajták. Az apróbb bogyójú fajtákban is több C-vitamin van, mint a húsos, nagy bogyójúakban. Csípősségét a kapszaicin nevű alkaloid okozza. A paprika színét adó festékek kémiai összetételük alapján a karotinoidokhoz tartoznak. Ezek közül jellemző, vagy fő színanyagok a kapszantin, kapszorubin, provitamin hatású színanyagok: kriptoxantin, béta-karotin, egyéb színanyagok: zeaxantin, lutein. A paprika tartalmaz még illóolajat, 3-5 százaléknyi szénhidrátot, 1,2 százaléknyi fehérjét, 0,3 százaléknyi lipidet is. Étvágygerjesztő, izzasztó, vizelethajtó szerként tartja számon a gyógynövénytár.

Tök

A tök nagy mennyiségben tartalmaz szerves sót, vegetáriánusok számára különösen ajánlott a fogyasztása. A főzőtök levében szerves nátrium és só található, amiket a máj nagyon jól tud hasznosítani. A cukorbetegségben szenvedőknek ajánlott a nyers tök fogyasztása, mivel a só és a nátrium a vérbe felszívódik, és ezzel egyidőben csökken a vér cukortartalma.
A főzőtök fiziológiás értékei elmaradnak a többi zöldségfajétól, mivel fehérje-, zsír-, és szénhidráttartalma csekély, ugyanúgy, mint vitamintartalma, viszont fontos értéke a kiváló rostanyag és a biológiailag tiszta víztartalom.
Táplálkozási értéke nem különösen nagy, értékessé a C- és A-vitamin, valamint a szénhidrát teszi. Használhatjuk elsősorban főzelék, de leves és kompót készítéséhez is. A tökféléknek alacsony kalóriatartalmuk ellenére magas a rost-, ásványi anyag-, nyomelem- és vitamintartalma (a színes húsú tökökben sok A-provitamin található). A legtöbb tökféle lisztes textúrája (a sütőtököt kivéve) jóllakottság-érzetet biztosít.

Kolbász

A kolbász tisztára mosott bélbe vagy műbélbe töltött, apróra vágott vagy darált húsból és szalonnából készült, sóval, általában fűszerpaprikával és egyéb fűszerekkel készült húskészítmény. A kolbászfélék füstöléssel történő tartósítása régi élelmiszer-technológiai eljárás, mely Európa legtöbb részén elterjedt, szerves része az európai konyhának. A kolbász a sertésnek nagyon tisztára mosott vékony beleibe töltött húsmasszából készül. A töltelék húsmassza az ínhártyáktól megtisztított disznóhús, egyenlő mennyiségű szalonnával finomra vagdalva vagy darálva, kellő mennyiségű sóval, borssal, paprikával, citromhéjjal vagy fokhagymával fűszerezve. A kolbászokat sózással, hűvös levegőn történő szárítással és füstöléssel tartósíthatják.

Vöröshagyma

Külsőleg és belsőleg is századok óta alkalmazzák gyógyászati célokra. Hurutos- és légúti megbetegedések, emésztőrendszeri bántalmak, magas vérnyomás kezelésére is kiváló. Kivonatait érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére ajánlják. Baktériumölő, immunerősítő. Állítólag tyúkszem ellen is hatásos, és a darázscsípés okozta allergiás reakciókat is csökkenti.
Tartalmaz: B1, B2, C-vitamint, kéntartalmú vegyületeket, flavonoidokat (ezek antioxidáns növényi hatóanyagok), nikotinsavat, vasat, jódot, káliumot, foszfort, kalciumot, szelént, cinket. Energiaszegény növény.

Ketchup

A ketchup amerikai ételízesítőként él a köztudatban, holott eredete a távoli Malajziába nyúlik vissza, ahol egy ecetes halmártást – fermentált halból, kagylóból és fűszerekből készítették – illettek ezzel a névvel. Európába az angolok közvetítésével került, ahol Richard Brigg angol szakács ötletének köszönhetően – miszerint a halat paradicsommal helyettesítette – elnyerte ma ismert formáját.
A manapság fogyasztott ketchupnak, nevén kívül, már nincs sok köze az eredetihez. Napjainkban paradicsomhús, paprika, mogyoróhagyma, ecet, só, cukor, étolaj és fűszerek keveréke (fahéj, paprika, fekete bors, szegfűszeg, gyömbér, szerecsendió) alkotják e mártást. Természetesen minden gyártónak megvan a maga titkos receptje, melyek egymáshoz képest nagy eltérést mutathatnak.

Majonéz

A majonéz az egyik legnépszerűbb szósz. Valójában csupán tojássárgája és olaj keveréke, amit mustárral, citromlével és fűszerekkel dúsítunk. Természetesen sokkal könnyebb kész terméket vásárolni, azonban ezek általában tartósítószereket és egyéb szintetikus anyagokat is tartalmaznak. A házilag készített majonéz sokkal finomabb és egészségesebb is. Elkészítése pedig roppant egyszerű, ha betartjuk az alapszabályokat.
Tervezem, hogy hamarosan én is kipróbálom a házi majonézt.

Mustár

A mustárt gyógynövényként érelmeszesedés, magas vérnyomás, anyagcserezavarok, epe-és májbántalmak, emésztési problémák, felfúvódás, reuma ellen használják, emellett serkenti az emésztést és a vérképzést, vizelethajtó, ideg és izomerősítő, immunrendszer, bőr-, haj- és köröm erősítő is.

Virsli

A virsli a vörösárufélék családjába tartozó, pépesítéssel készülő húskészítmény. A húspéphez különféle változatos adalékokat, állományjavítókat adnak. Mivel az alapanyag sokszor nagy mennyiségben tartalmaz rossz minőségű húst vagy nyesedéket, néhány évtizede a fehérje arányát szójakészítményekkel szokták helyreállítani. A pépet birka belébe, vagy műanyagból készült utánzatba töltik, gyakran füstöléssel tartósítják. A pépesítésnek köszönhetően a végtermék egységes szerkezetű és színű.
A leírtak alapján nem túl egészséges, de ha nagyon megennénk már, érdemesebb a drágább készítményeket választani, azok nincsenek annyi adalékanyaggal felturbózva, mint olcsóbb társaik.

Paradicsom

A paradicsom – elsősorban szezonban – az egyik legnépszerűbb „gyümölcszöldség”, mely nem csupán becsempészi a nyári napsütést az asztalunkra, hanem élettani hatása is nagyon pozitív. Szervezetünket semmilyen plusz energiával sem terheli, miközben számos jótékony vitamin forrása: C-vitamin, A-provitamin és sokféle B-vitamin található benne. Bőséges ásványi anyag-forrás is (nátrium, magnézium, foszfor), és hozzájárul a szervezet jó sav-bázis egyensúlyához. Az érzékeny emésztőrendszerrel rendelkezők jobb, ha héja és magjai nélkül csak a paradicsom húsát és levét fogyasztják.

Szendi Gábor cikke a paradicsomról:

Sajt

A sajt az egyik legfontosabb élelmiszerünk, amely nagy mennyiségben tartalmazza az élethez oly nélkülözhetetlen anyagokat: fehérjéket, zsírokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat.
A sajt tartalmazza az összes lényeges, életfontosságú aminosavat. 10 dkg sajttal egy felnőtt ember napi fehérjeszükségletének 35-45 %-a fedezhető.
A sajt tápértékét zsírtartalma is meghatározza, ami egy zsírosabb sajtfajta esetében az 50%-ot is elérheti. Mielőtt azonban megijednénk e magas számtól, ne felejtsük el, hogy a sajt kiváló forrása a szervezetünk számára oly nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavaknak!
A sajt alacsony szénhidráttartalmát kizárólag a benne lévő kis mennyiségű tejcukor – laktóz – adja. A sajtok szénhidráttartalma azért kicsi, mert a bennük található tejcukor már nagymértékben lebomlott tejsavvá.
A sajtfajták ásványi anyagokban való gazdagságukkal is kitűnnek. Itt kétségtelenül a kalcium áll az első helyen. 10 dkg lágy sajt elfogyasztásával már a napi kalciumszükséglet 30-40%-a, 10 dkg kemény sajttal már akár a 100%-a (!) is, a foszforszükségletnek pedig 12-20 illetve 40-50%-a fedezhető sajtfajtától függően. A sajtban található ásványi anyagok közül még fontos megemlíteni a nátriumot, káliumot, kloridot és a magnéziumot. Nyomelemek közül a vas és a cink emelendő ki.

A paleolit étrend a kemény és (szerintem) a félkemény sajtok fogyasztását megengedi. 
Félkemény sajtok: gouda, edami, trappista, tilsiti, óvári, appenzeller, raclette.
Kemény sajtok: ementáli, parmezán, cheddar, cheshire.

Szezámmag

A szezámmag kalciumban sokkal gazdagabb, mint a tej, a sajt, vagy bármelyik olajos mag. Telítetlen zsírsavakban gazdag, 55%-a olaj. Kitűnő természetes forrása a B-vitaminoknak, inozitolnak, kolinnak és az E-vitaminnak. Kiemelkedő a lecitintartalma, továbbá szerves foszfortartalma, amely az agy és az idegszövetek legfőbb építőköve.
Mézzel kombinálva egyes országokban fontos „fiatalító” ételként vált ismertté.
A hivatalos kínai gyógyászat a nem megfelelő máj és veseműködés, a náthából származó szédülés, a zsibbadtság és a paralízis, továbbá a székrekedés gyógyításában még ma is sokszor alkalmazza.
A szezámmagot ne tároljuk sokáig, mert magas zsírtartalma miatt avasodásra hajlamos. Felhasználás előtt célszerű szárazon kissé megpirítani, mert így dióízűvé és -illatúvá válik. Továbbá hő hatására a benne lévő emésztést gátló anyagok lebomlanak. A serpenyőbe egyszerre ne tegyünk sokat, és hogy ne égjen le, folyamatosan kevergessük. Saláták ízesítésére, panírozáshoz, kenyerekhez, édességekhez használhatjuk.

Kelbimbó

Nagyon magas a C-vitamin tartalma. 10 dkg kelbimbó C-vitamin tartalma fedezi egy felnőtt napi szükségletét. Ezen kívül gazdag K-vitaminban, folsavban, A-vitaminban, mangánban, élelmi rostokban. Továbbá található benne kálium, B1-, B2- és B6-vitamin, E-vitamin, réz, vas és kalcium. Sok benne a szénhidrát és a fehérje.
Ezt a tápanyagtartalmat leginkább úgy őrzi meg, ha pároljuk és nem főzzük. A kelbimbó kifejezetten javasolt a szoptatós anyáknak is, pont a magas rost-, ásványianyag- és vitamintartalma miatt.

Zsír

Élettani szempontból van 4 vitamin, ami zsírban oldódik.
Ezek: A, D, E, K-vitaminok

Mit befolyásolnak ezek?
A-vitamin: zavartalan növekedést, csontfejlődést, látás épségét segíti.
D-vitamin: közvetlenül a csontképződést segíti
·         állati eredetűek – D3 és D2
·         növényi eredetűek – D2
E-vitamin: hiánya nem okoz tünetet (a bőr és a nyálkahártya rossz állapotát mutatja a hiány), de vizsgálatunk egyértelműen kimutatja, ha hiány van. Sosem toxikus.
K-vitamin: véralvadáshoz szükséges
·         K1 a zöld növényekben
·         K2 baktériumok szintetizálják

Ezek az életfolyamatok elég fontosak mindnyájunk számára ahhoz, hogy mérlegre tegyük eddigi felszínes, divatos tudásunkat a zsírral kapcsolatban. (Szinte minden rákos folyamatnál megfigyelhető, hogy a K-vitamin mindig hiányzik az egyén szervezetéből.)

A mangalicazsír jótékony zsírsavösszetételének köszönhetően könnyebben emészthető állati zsiradék és rendkívül ízletes, mivel a különleges ízek, zamatanyagok a zsírszövetben koncentrálódnak. Külön előnye még, hogy nehezebben avasodik és sütéskor többször felhasználható.

Lilahagyma

A lilahagyma rákmegelőző és a sejtek öregedését lassító hatóanyagai miatt ajánlott. Emellett szívbetegség-megelőző és allergiaellenes hatású. A lilahagyma igazi C-vitamin bomba, és jelentős mennyiségű B-vitamint is tartalmaz. Megfázás esetén illóolajai jól tisztítják a légutakat. Csökkenti a vércukorszintet, remek vízhajtó.

Vaj

A vaj állati eredetű zsiradék, az egyik légrégebben ismert tejtermékünk. A vajat zsírtartalma alapján csoportosíthatjuk: teavaj, vagy minőségi márkázott vaj, ami legalább 80% zsírtartalmú, és szendvicsvaj, melynek zsírtartalommal kb. 70%. A vaj magas energiaértékű tápanyagunk, ami magas zsírtartalmának köszönhető.

Aszalt gyümölcs

Az aszalt gyümölcsök a legjobb rostforrások közé tartoznak, szinte kisöprik az emésztőrendszerünket.
A szilva különösen jó emésztésserkentő: sok folyadékkal fogyasztva kiválóan gyógyítja a székrekedést. A-vitamin tartalmának köszönhetően a bőr, a haj és köröm állapotára is jó hatással van.
A sárgabarack is hihetetlenül gazdag A-vitaminban, ráadásul sok ként is tartalmaz, ami szintén szépíti a bőrt, erősíti a hajat, körmöt.


Az aszalás az egyik legrégebbi tartósítási módszer. Lényege a lassú szárítás, melynek során a gyümölcs víztartalma 80 százalékról 20 százalék alá csökken. Ennél a nedvességtartalomnál a romlást okozó mikroorganizmusok életképtelenné válnak, ezért az aszalt gyümölcs tartósítószer nélkül is eláll. Koncentrált természetes gyümölcscukor-tartalmának köszönhetően pedig az édesszájúak egészséges csemegéje. Azért is egészséges, mert az eredeti gyümölcs beltartalma az aszalás során nem vagy alig csökken.

Datolya
Aszalva nagyon értékes káliumforrás és C-vitamin forrásnak is jó ez a szinte ősidők óta termesztett tápláló gyümölcs. Semelyik aszalt gyümölcsből sem ajánlatos nagy mennyiség egyidejű fogyasztása, mert igen magas a cukortartalma: 10 dkg aszalt datolya 227 kalóriát tartalmaz! Vigyázzunk, mert nagy mennyiségben megterheli a gyomrot, viszont rendszeres kis adagokban fogyasztva enyhe hashajtó hatással bír magas rosttartalmának köszönhetően. Bár a friss datolya több C-vitamint tartalmaz, mint aszalt változata, szárítva azonban több niacin, réz, vas és magnézium van benne. Azt is jó tudni, hogy a datolya egy tiramin nevű szerves vegyületet is tartalmaz, ami az arra érzékenyeknél migrénes fejfájást okozhat.

Szilva
Értékes káliumforrás, jó rost- és vasforrás, B6-vitamint is tartalmaz kis mennyiségben. Nagy energiatartalma - cukortartalma - miatt azonban sose együnk belőle túl sokat, mert kellemetlen gyomorfájdalom áldozataivá válhatunk. Nagy élelmi rosttartalma miatt tisztítja a beleket, hatékonyabbá teszi az emésztést. Egyszerre csak kis mennyiségben fogyasszuk, jó ötlet egy maréknyit este vízbe áztatni, a felét reggel, a másik felét pedig este elfogyasztani, így lédúsabbá válik, könnyebb megrágni.

Sárgabarack
A sárgabarack tartalmaz béta-karotint, vasat, rengeteg rostot, mindemellett igen értékes káliumforrás. Külön pozitívumként említendő meg, hogy ezeket az értékeit szárítva sem veszíti el. Ezért is sorolják a legértékesebb táplálékaink közé, még az űrhajósoknak is csomagolnak belőle nagy tápértéke miatt. A benne található béta-karotin antioxidáns hatású, mely nagy szerepet játszik az öregedési folyamatok lassításában, a szívbetegségek és a rák megelőzésében is. Hatalmas káliumtartalmának köszönhetően a magas vérnyomást mérsékli - ha az sóérzékenységnek tudható be-, mivel a kálium ellensúlyozza a nátrium vérnyomás emelő hatását. Egyre viszont érdemes odafigyelni a csomagoláson: ha hajlamosak vagyunk asztmára, kerüljük az E220 elnevezésű (kén-dioxid) adalékanyagot, mellyel a gyártók azért kezelhetik a gyümölcsöt, hogy az csodás, élénksárga színű maradjon.

Füge
Ez a mediterrán országokban termesztett egzotikus gyümölcs csak elvétve terem meg hazánkban. Frissen lágy és törékeny, ezért 90%-ban szárított formában exportálják. Energiatartalma szárítva meghatszorozódik (!), ezért igen magas a cukortartalma, viszont értékes tápanyagai is koncentrálódnak benne, így válik jó kálium-, vas-, kálcium- és magnéziumforrássá. Gazdag oldható élelmi rostokban - pektin -, amely csökkenti a vér káros koleszterinszintjét, oldhatatlan rostjai pedig tisztítják a beleket, élénkítik a bélműködést, megelőzik a különböző bélbántalmak kialakulását. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen penészgombával „fertőzött”, mert az mérgező hatásúvá teheti.

Mazsola
Az aszalt szőlőszemeket illetjük eme kedves elnevezéssel. A többi szárított gyümölcshöz hasonlóan a mazsolában koncentrálódott magas cukortartalomnak köszönhetően nagy energiatartalommal bír, ezért kis mennyiségű fogyasztása a javasolt. Nagyon jó káliumforrásnak számít és vasat is tartalmaz. Mivel nagyon kevés zsírt tartalmaz, a testsúlycsökkenésre vágyók is fogyaszthatják apró adagokban: 2,5 gramm mintegy 70 kalóriát tartalmaz. Tápértékei előregyártott termékekhez - joghurtokhoz, csokoládéhoz - hozzáadva a negatív irányba változnak!

Meggy
Kevés nagypapa kertjéből hiányzik a fényes törzsű, savanykás, piros gyümölcsöket hozó meggyfa. Hihetetlennek tűnhet, de a meggy a Balkántól egészen Észak-Indiáig őshonos és mindenhol tisztelet övezi különleges tisztító tulajdonsága miatt: méregtelenítő, vér- és vesetisztító hatásáért fontos szerepet kap a természetgyógyászatban is. Káliumtartalma segít a szívritmus stabilizálásában és egészségesen tartja a bőrt. Enyhíti a szorulást, kis mértékben hashajtó hatású. Kis mennyiségben, napi rendszerességgel fogyasztva csökkenti a vér húgysavszintjét, ezzel pedig segít a köszvény megelőzésében. C-vitamin tartalmának köszönhetően antioxidáns hatással is bír. Ízletes, savanyú-édes csemegének számít az apróra aszalt meggy fogyasztása.


Áfonya
C- és E-vitaminokat és béta-karotin, valamint nátriumot, foszfort, káliumot, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket, ként tartalmaz. A vörös áfonya magas flavonoid tartalma miatt, erős antioxidáns hatású. A flavonoidok védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Ezen anyagok fogyasztása segít megelőzni a krónikus betegségeket, az érelmeszesedés, a koleszterin lerakódást, a szívinfarktust, bőrproblémákat, de segítségünkre van a rák elleni küzdelemben is. Komoly szerepet játszik az akut és krónikus húgyúti fertőzések kezelésében.

Kelkáposzta

Táplálkozási értékét a benne levő szénhidrátok, az emészthető rostok, fontos ásványi sók, mint a kalcium, kálium és magnézium, valamint a vas, az A-, B1-, B2-, C-, E-vitamintartalma, ezenkívül természetesen az íz- és zamatanyagai adják. Gazdag vitamintartalma miatt immunerősítő, daganatmegelőző, gyulladás gátló hatású élelmiszerként tartják számon, kalciumtartalma pedig a csontjaink egészségéhez járulhat hozzá. Minden súlycsökkentő diétának hasznos alapanyaga lehet, mivel energiaértéke csak 30 kcal.

Fejeskáposzta

A káposzta olyan értékes zöldségféle, amely sokszínűvé teszi táplálkozásunkat. Magas a C-vitamin, B9-vitamin, A-provitamin, valamint rosttartalma. Hozzájárul a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, és ha rendszeresen fogyasztjuk, egyes rákfajták megelőzésében is hatékonynak bizonyulhat. A kénszármazékok (amelyek a puffadásért felelősek), illetve a többé-kevésbé kemény rostok jelenléte miatt az érzékeny emésztőrendszer néha nehezen tolerálja a káposztát. A kellemetlen tünetek elkerülése érdekében a következőket tehetjük: - bő vízben, fedő nélkül főzzük először a káposztát rövid ideig, így eltávozik az illékony kénszármazékok nagy része – ezután folytassuk a főzést egy második főzővízben vagy gőzben – ha nyersen fogyasztjuk, reszeljük a káposztát olyan finomra, amennyire csak lehetséges – néhány percig sós vízben blansírozhatjuk is, hiszen ez a folyamat megpuhítja a cellulózt. Az is jó megoldás, ha fogyasztás előtt néhány perccel megfűszerezzük, vagy pedig ha fiatal káposztát választunk, és erről is eltávolítjuk a túl rostos vastag külső leveleket, illetve a torzsát is. A főzés során a vitaminok és az ásványi anyagok egy része szükségszerűen elvész (a veszteség nagyobb a vízben főzés esetén, mint gőzöléskor). A veszteség természetesen függ a főzés időtartamától és attól is, milyen apróra vágtuk a zöldséget (hosszas főzés és apróra vágott káposzta esetén nagyobb a veszteség).

Alma


A sokszínű, sokféle alma egész évben hozzáférhető. Dietetikai jellemzői révén megérdemli, hogy táplálkozásunk alapgyümölcse legyen. Energiatartalma mérsékelt (54 kcal/100 g), így ideális a kisebb éhségrohamok csillapítására, ráadásul a tökéletesen tolerált rostoknak köszönhetően kíméletesen szabályozza az emésztést. Nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat, így része a kiegyensúlyozott táplálkozásnak is. Ezenkívül rendszeresen fogyasztva (2-3 alma naponta) stabilizálhatja a vércukorszintet. E tulajdonságát nem csak rostjainak, de alkotóelemei együttes hatásának is köszönhetjük: tartalmaz fruktózt, magnéziumot, káliumot, C-vitamint, és talán még számos más, eddig nem azonosított anyagot is. Az alma jellemző rostjai a pektinek, amelyek összetett szerkezettel bíró poliszaharidok, pontosabban magas molekulasúlyú galakturonsav-polimerek. Sok formában vannak jelen: protopektin (vízben oldhatatlan) található a savanyú vagy éretlen almában; valódi pektin (zselésítő anyag) bőségesen van az éppen érett gyümölcsben; a pektinsav pedig (amely a pektin bomlása során keletkezik) akkor van jelen, amikor az alma eléri az optimális érettséget.


Egyedül az alma az a fajta gyümölcs, amit más ételekkel is együtt ehetünk, anélkül, hogy erjedés lépne fel.
Több mint 1000 fajta alma található a világon. Mindegyikben megtalálható a fehérje, rostanyag, keményítő, sók, almasav, cukor, csersav. Magas a foszfor, a vas, és a nátriumtartalma.
Az almát nagyon rövid idő alatt megemészti a gyomrunk, és szinte azonnal energiát nyerhetünk belőle. Magas foszfor tartalmának köszönhetően sokat segíthet főleg azoknak, akik szellemi munkát végeznek, vagy gyenge az idegzetük.
Gyümölcsöt csak magában egyél. Ha mást is kívánsz fogyasztani, akkor almát ebéd előtt, vagy vacsora előtt legalább egy órával fogyassz.
Az alma nagyon jó tisztító és gyógyító hatással van az alábbi betegségekre: ételmérgezés, bélhurut, vérhas, koli baktérium okozta bélfertőzés, vesekő. Székrekedés nélkül képes gyógyítani a  hasmenést, szabályozza a bélműködésedet, tisztítja a húgyutakat és a tüdőket. Gyógyítja a reumát, a köszvényt, mivel sói oldják a húgyköveket.
Az alma, mint gyümölcs, savas ugyan, de mégis a szervezetet lúgosítja, hiszen organikus sói semlegesítik a fehérje bomlástermékeiből származó savakat. Kiválóan gyógyítja a hörghurutot, és a felső légúti betegségeket.
Jó, ha tudod azt, is, hogy másként hat az édes, és másként a savanyú alma. Édes almát fogyasszanak mindazok, akik székrekedésben szenvednek, vagy vérszegények, és inkább savanykásabbat mindazok, akik esetleg túltápláltak, vagy reumás fájdalmakkal küzdenek. Mindkét fajtájú alma hatásos vértisztító, nagyon hasznos mindazoknak, akik érelmeszesedésben szenvednek, vagy gyenge a szívműködésük, esetleg aranyerük van, vagy a hölgyeknél jól használható a menstruációs zavarok megszüntetésére.
Minden embernek, de főleg azoknak, akik rendszeresen ülő munkát végeznek, legalább minden második hónapban kellene almakúrát tartani. Ez azt jelenti, hogy legalább egy napig csak almát ehet.