2011. december 29., csütörtök

Citromfű


(Melissa officinalis)

„A nyugalom gyógynövénye”

A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű. Idegesség, álmatlanság ellen is jó.
A tudomány is elismeri a citromfű különös hatásosságát. Nyugtató, görcsoldó, epehajtó, étvágyjavító és szélhajtó hatása bizonyított. Ehhez jön még a citromfű illóolaja, ami baktérium-, vírus-, sőt gombaölő hatású. A hivatalos orvoslás a citromfű alkalmazását a következő területeken javallja: idegrendszeri alapú alvászavarok, gyomor- és bélpanaszok, valamint étvágytalanság. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén.
Egyéni adottság kérdése, hogy a stressz fizikai jelzései a test mely részéről érkeznek hozzánk. Mindenesetre meglehetősen gyakori, hogy a gyomor, az emésztőrendszer sínyli meg legelőször túlhajszolt életmódunkat. Ilyenkor a gyomortájéki szorító érzést, az esetenkénti görcsös fájdalmakat jól oldja a citromfűből készített tea, mely egyben az étvágyat is serkenti. Levelei jól kombinálhatók más növényekkel, és az sem mellékes, hogy kellemes illatot és ízt kölcsönöz a belőle készített italoknak.
Ideggyengeségi, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfű-kúrát, esténként, de akár reggel is, fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve. Hatására kipihenten ébredünk, az egész napunk nyugodt és kiegyensúlyozott lesz, ilyenkor még a reggeli feketekávét is elhagyhatjuk. A növény leveleiből készült tea a diákoknak is segítője lehet, hiszen hatásosan oldja a vizsgadrukkot. Különböző teakeverékek alkotórészeként kitűnő szer frontérzékenység és fejfájás esetében is.
Szapora szívverés, a feszült idegállapot és a félelemérzés jellegzetes tünetei a stresszel teli életmódnak. Ebben az esetben a citromfű illóolajából készíthetünk masszázsolajat mellkasunkra, vagy egész testünkre. A teához hasonlóan lelkiállapotunkra hat pozitívan, ha aromalámpában 4-5 cseppjét párologtatjuk.


Kitűnő idegerősítő, nyugtató, altató, görcsoldó, vizeletkiválasztó, szélhajtó és izzasztó hatása is van, Nyugtatja a méhet, a szívideget, a gyomor- és emésztőrendszert. Külsőleg daganatokra, zúzódásokra, reumatikus fájdalmakra is használják.
  
Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk. A készítéshez ne használjunk fém eszközöket.

Forrás: http://www.gyorgytea.hu

Mezei kakukkfű

(Thymus serpyllum)

A vad kakukkfű teáját elsősorban köhögés ellen használjuk, de jó szélbántalmak megszüntetésére és étvágytalanság ellen is. Oldja a menstruációs görcsöket. Nagyon jó immunerősítő, és gátolja a sejtek öregedését.
Egy evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, 15 percig hagyjuk állni.  Étkezés előtt fogyasszuk.

Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk. A készítéshez ne használjunk fém eszközöket.

www.gyorgytea.hu

  Forrás: http://www.orszagalbum.hu/kep.php?p=42422

Kisvirágú füzike


(Epilobii herba)

Prosztata- és hólyagbántalmakra, valamint ezek megelőzésére ajánlott.
Egy evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, 15 percig hagyjuk állni.Reggel éhgyomorra fogyasszuk.

Lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk. A készítéshez ne használjunk fém eszközöket.

Forrás: www.gyorgytea.hu 


A kisvirágú füzike a köztudatba a prosztata megbetegedések gyógynövényeként került be, de ennél egy kicsit többet nyújt számunkra.

A füzike a vérre, a szövetre van hatással.
Hatását a vizeletkiválasztó rendszeren, a vesén, a véren, a nemi szerveken keresztül fejti ki.

Fertőtlenítő, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, szövet és vértisztító hatással rendelkezik.

Használható vese- és hólyagfertőzések, megbetegedések, prosztatagyulladás, prosztata megnagyobbodás (hypertrophia), méh- és petefészek fertőzés, és ezek gennyes, véres, vagy daganatos, rákos megbetegedései, és egyes sugárártalom esetén.

Ezek a növénykék, bár széles hatásfokkal nem rendelkeznek, de ez az egy hatásuk nagyon eredményes, és fontos lehet számunkra.

Erős hatású gyógynövény. Használható minden vizeletkiválasztó-rendszeri megbetegedés, de főleg a gennyes vesemedence, vagy hólyag esetén. Veseteák állandó alkotórészévé válhat, főleg vesezsugornál nagy segítség. A vesében elhelyezkedő jóindulatú polipokat, daganatokat is felszámolja.

Főleg a gyulladások, és a gyulladás következményeként létrejött szövetelváltozások gyógynövénye.
A prosztata, vagy méh és petefészek betegségeire, gyulladásaira hatást gyakorol.
Hatásai miatt az állandó hólyag- és húgyhólyaggyulladásban, hólyaggyengeségben szenvedő nők is sikerrel alkalmazhatják.
Hatásai miatt bizonyos meddőségi zavarokban is, keverékekben ajánlott fogyasztani, mind a két nem részére, bár a meddőségre nem kimutatható egyértelműen a hatása.

Rákos megbetegedéseknél, sipolyoknál, daganatoknál, mind a hólyag, mind a prosztata, vagy petefészek esetén alkalmazzuk.

Röntgensugárzások, rák ellenes sugárkezelések, akár helyi kezelések után is, igyunk teájából 2 kúrát. Az egészséges szervezetet nem befolyásolja, így megelőzésként is fogyaszthatjuk.

Erős hatású, de nem mérgező gyógynövény. Kifejezetten ellenjavallata nem ismert, talán szoptató anyák és 12 év alatti gyermekek óvatosan, vagy ne alkalmazzák! Az ajánlott kúra ideje 4 hét, de 2 két kihagyás után a kúra ismételten elkezdhető, egészen a gyógyulásig. Megelőzésként negyedévente legalább egy 2-4 hetes kúrát érdemes venni belőle. Fehér árvacsalánnal nagyon jól kombinálható.

Tea: 1 teáskanál gyógynövényt számítunk 2,5 dl forró vízhez, mellyel a Füzikét csak leforrázzuk, majd lefedjük. Súlyos esetben, önmagában alkalmazzuk, nem keverékekben.

Napi adagja, még súlyos betegség esetén is, legfeljebb 2 csésze tea legyen. Reggel éhgyomorra és este félórával a vacsora előtt fogyasztjuk.
 
Forrás:  http://www.fusz.hu/mobil/olvas.php?id=12575

Macskamenta

(Nepetae pannonicae herba)

Baktériumölő, légúttisztító hatásáról ismert. A téli hónapokban rendszere fogyasztása ajánlott megelőzés céljából.Hatékonyan erősíti a szervezet természetes védekező képességét, egész immunrendszerét.
Egy evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, 15 percig hagyjuk állni. Napközben bármikor fogyasztható.

A teákat lehetőleg ízesítés nélkül fogyasszuk, készítéshez ne használjunk fém eszközöket!

www.gyorgytea.hu

2011. november 4., péntek

Avokádó

A gyümölcs magas telítetlen zsírsavakból álló olajtartalma, A-, C- és E-vitamin tartalma miatt egészséges. Fehérjegazdagsága miatt pedig kiváló húspótló. Rosttartalma magas, ezért emésztésserkentő. Az érettséget úgy állapíthatjuk meg, hogy enyhén megnyomjuk a gyümölcsöt. Az éretlen gyümölcs bizony kőkemény. Az éretlen avokádó 6-8 napig érik, de az érett gyümölcs 1 napnál nem tartható tovább. Az érleléshez legjobb, ha papírzacskót használunk. Hűtőben nem igazán tárolható. Vigyázat, a feldarabolt, meghámozott avokádó megbarnul a levegőn, akár az alma! Íze úgy érvényesül a legjobban, ha citrommal, kevés sóval és hagymával bolondítjuk. Az avokádót a trópusokon a szegények vajaként is emlegetik, mert teljesen beérett állapotban vajként kenhető.


Az avokádó ősi haszonnövény; Közép-Amerika indiánjai évezredek óta termesztik. A nagyon tápláló, sok proteint és olajat tartalmazó terméshúst (zsiradéktartalma mintegy 25%) nyersen fogyasztják. Az avokádó megfőzve keserű, az éretlen termések pedig mérgezőnek számítanak. A terméseket a betakarítás után 1–2 hétig tárolni kell, hogy a héj a gyenge nyomásnak engedjen. Fogyasztásához a termést fel kell vágni vagy törni, a kőmagot pedig el kell távolítani; a lágy terméshúst sóval és borssal szórják meg, citromot vagy ecetet csepegtetnek rá, illetve más módon fűszerezik, majd a héjból kikanalazzák. A benne lévő többszörösen telítetlen zsírsavak rendkívül jó hatással vannak a szívre, az erekre és csökkentik a koleszterinszintet. Kiváló krém vaj helyett pikáns szendvicsekhez; így például pirítós kenyéren kaviárral, vagy összetörve egy kis citromlével. B-vitaminjai segítik az agysejtek alváshormon- (melatonin-) termelését.
Délkelet-Ázsiában és Hawaiion a terméshúst cukrozva vagy édes gyümölcslével keverve fogyasztják, Amerikában jégkrémet és tejes italokat készítenek belőle. A felvágott termés húsát gyorsan csúnya, feketésbarna vonalak futják be, de ez nem csökkenti az értékét, és el is kerülhetjük, ha citromlevet csepegtetünk rá. Az avokádó csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés.
Az érett termésekből sok A-, B1-, B2-, C- és E-vitamint tartalmazó, jól eltartható olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. A kőmag tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták. Az avokádó szép, vörösesbarna fája alkalmas épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz.
Régóta ismert afrodiziákum, ami valószínűleg nem annyira hatóanyagainak, mint amennyire a gyümölcs sajátos külsejének köszönhető.
Magas olajtartalmánál fogva kiválóan alkalmas a kiszáradt bőr ápolására. Általában érzékeny bőrre alkalmazzák. Segíti az ekcéma megelőző és tüneti kezelését. Jótékonyan hat az arthritises (ízületi) fájdalmakra, csökkenti a koleszterinszintet.
Az akár tojásnyira is megnövő magjából hidegen sajtolt olajának összetétele az olívaolajhoz hasonló. A kozmetikai iparban kedvelik, mert táplálja a száraz, öregedő bőrt. Magjából a reumatikus fájdalmak enyhítésére alkalmas gyógyszirupot állítanak elő.
Fogyasztása dietetikus hatású, magas vérnyomás, érelmeszesedés és gyomorbántalmak ellen ajánlják. Savtartalma jelentéktelen, így elősegítheti a lúgosítást.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Avokádó

A paleolit étrend alapelvei

"A táplálkozás igazi reformjának nem a nyugati étrendből kell kiindulnia, hanem abból, hogyan táplálkoztak őseink, mire adaptálódtunk évmilliók alatt. A táplálkozás megreformálásához modellként itt vannak a természeti népek. Bár a civilizáció csápjai lassan őket is eléri, ahol még háborítatlanul élik hagyományos életüket, ott ismeretlenek a civilizációs betegségek, azaz a szívbetegség, a rák, az autoimmun betegségek."
/Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás/

Kerülendő:
  • Tej és a tejtermék (tej, tejföl, joghurt, kefir, vajkrém, lágy sajtok).
  • Gabonafélék (búza, árpa, köles, rozs, rizs, kukorica, hajdina). A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér lényegében ugyanolyan hatású, mint a fehér kenyér, és ugyanez áll a fehér és barna rizsre.
  • Hüvelyesek (bab, borsó, csicseriborsó, lencse, zöldbab, földimogyoró, szója). Lektin tartalmuk áteresztővé teszi a bélfalat, az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő.
  • Nagy keményítő tartalmú, lassan felszívódó szénhidrátok (pl. burgonya, manióka, tápióka, csicsóka, jamgyökér).
  • Cukor, fruktóz, egyéb édesítőszerek.
  • Transzzsírok, finomított étolajok, margarin.
  • Feldolgozott élelmiszerek, húskészítmények, konzervek, stb.

Fogyasztható:
  •  Gyümölcsök. Pl. áfonya, alma, ananász, avokádó, banán, birsalma, citrom,  cseresznye, datolya, egres, eper, feketeribizli, füge, gesztenye, gránátalma, görögdinnye, grépfrút,kivi, kókusz, körte, lime, málna, mandarin, mangó, meggy, narancs, naspolya, őszibarack, ribizli, sárgabarack, sárgadinnye, szeder, szilva, szőlő.
  • Zöldségek (a kerülendőknél felsoroltak kivételével). Pl. articsóka, brokkoli, cékla, cukkini, édeskömény, endívia, fejes saláta, fokhagyma, gomba, káposzta, karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, kínai kel, mángold, medvehagyma, padlizsán, paprika, paradicsom (érett), paszternák, patisszon, petrezselyem, póréhagyma, rebarbara, retek, sárgarépa, sóska, spárga, spenót, torma, tök, uborka, vöröshagyma, zeller. Ugye milyen hosszú a felsorolás?
  • Magvak: diófélék, mandula, tökmag, napraforgómag, törökmogyoró, szezámmag, lenmag, fenyőmag, sárgabarack-mag, pisztácia, mák.
  • Lenmag-, repce-, kendermag-, dióolaj, olívaolaj.
  • Állati zsírok, hús, hal, tojás.
  • Édesítéshez cukor helyett: nyírfacukor, xilit, stb. (méz csak mértékkel)
  • Kompromisszumként: kemény sajtok. Alkohol (bor) mértékkel.
Bővebben: http://www.tenyek-tevhitek.hu/paleolit-nyersanyagok.htm

2011. november 1., kedd

Flódni

Ezt a receptet is Paleolit szakácskönyvben találtam. A képen nem úgy nézett ki, mint a miénk, de hát elsőre így sikerült. Az íze azért nagyon jó lett!

Hozzávalók a tésztához: 4 tojás, fél ek. nyírfacukor, 12 dkg darált mák, 1 ek. olaj a kenéshez.
Hozzávalók a töltelékhez: 25 dkg szilvalekvár, forró víz, 15 dkg darált mák, 12 dkg darált mák, fél narancs reszelt héja és leve, 2 ek. nyírfacukor, 1 nagy, hámozott alma, 1 kk. őrölt fahéj, 2 csipet őrölt gyömbér.

Tészta: 
A sütőt előmelegítjük. A tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjét kemény habbá verjük. A sárgáját habverővel kikeverjük a cukorral, majd kanállal belekeverjük a mákot. Óvatosan összeforgatjuk a tojásfehérje-habbal. Sütőpapírral kibélelünk és olajjal vékonyan kikenünk egy lapos tepsit. A masszát kb. 1 cm-es rétegben egyenletesen rákenjük és 12 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni, óvatosan lehámozzuk a sütőpapírt, majd négy egyenlő téglalapra vágjuk.

Töltelék:
Mivel a hagyományos, natúr szilvalekvár egészen sűrű, ezért forró víz hozzáadásával könnyen kenhetővé változtatjuk.
A darált diót összekeverjük 1 ek. cukorral és forró vízzel, épp annyival, hogy krémes állagú legyen, majd ízesítjük még egy fél kk. őrölt fahéjjal.
A mákot keverjük ki 1 ek. cukorral, fél narancs reszelt héjával és levével.
Az almát a reszelő durvább fokán reszeljük le, keverjük össze fahéjjal, gyömbérrel és szegfűszeggel.

Az első lapot kenjük meg szilvalekvárral és máktöltelékkel. Helyezzük rá a következő lapot, ezt kenjük meg lekvárral és a diókrémmel. Erre fektessük a következő lapot, amit megkenünk lekvárral, majd egyenletesen szórjuk rá a reszelt almát. Fektessük rá a negyedik lapot, és tenyérrel kicsit nyomkodjuk le, hogy a rétegek szépen összekapaszkodjanak.

Szilvás csirkecomb salátával

Szintén egy Mezei Elmira recept! Az eredeti recept ugyan kacsacombbal írta, de mi a csirkét jobban szeretjük, hát azzal készült el.


Hozzávalók:

  • Csirkecomb, 
  • fél kg érett, magozott szilva negyedekbe vágva, 
  • 2 dl natúr almalé, 
  • 3 hámozott, felkarikázott sárgarépa, 
  • só, bors, fűszerek (borsikafű, kakukkfű, stb.).









Elkészítése:
A combokat besózzuk, borsozzuk, megszórjuk a fűszerekkel. Beletesszük egy kizsírozott tepsibe, rádobjuk a szilvát és a répát, aláöntjük az almalevet. Letakarjuk és addig sütjük, amíg a hús megpuhul. A végén még fólia nélkül sütjük egy kicsit, hogy a bőre megpiruljon (én nagyon szeretem).
Majonézes salátával tálaltuk.

Tojásos tök

A következő receptet Verő Juli: Hónapok, napok, ételek című szakácskönyvében találtam. Hálás köszönet érte!

Hozzávalók:

  • 1 db (kb. 1 kg tök), 
  • 4-5 db tojás, 
  • 1 közepes fej vöröshagyma, 
  • pirospaprika, majoránna, só, zsír.

Elkészítése:
A tököt megtisztítjuk és kisebb kockákra vágjuk. Az apróra vágott vöröshagymát zsíron megfonnyasztjuk, meghintjük pirospaprikával, majoránnával, és hozzáadunk 2-3 ek. vizet. Beletesszük a kockára vágott tököt. Megsózzuk, és mindig kevés vizet öntve rá, puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. Tálalás előtt felverjük a tojásokat, ráöntjük a tökre, és addig hagyjuk a tűzön, míg a tojás rántottaszerűen rásül.

Reggelire és vacsorára is kiváló!

Svéd gombasaláta párolt hallal

A svéd gombasaláta régi, nagy kedvencem, és szerencsére 100% paleo.

Hozzávalók a gombasalátához:
40 dkg csiperkegomba, 10 dkg paradicsompüré, 1 kisebb fej vöröshagyma,  kevés zsír, fél citrom, 1 babérlevél, só, nyírfacukor, őrölt bors, kakukkfű ízlés szerint.

Elkészítése:
A gombát megtisztítjuk, megmossuk, majd kockára vágjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk és a zsíron megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a kakukkfüvet, a babérlevelet, a szűrt citromlevet és a gombát. Mérsékelt tűzön pároljuk, amíg a gomba elveszíti zsírtartalmát és zsírjára pirul. Mielőtt elkészül, adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, a fekete borsot, a sót és a szűrt citromlevet. Kellemesen savanykás, pikáns ízű salátát kapunk.


A halat tepsiben addig pároljuk, amíg megpuhul. Ízlés szerint ízesítjük (itt csak fokhagymát, citromlevet és sót használtam).

2011. október 30., vasárnap

Mustáros brokkoli főtt virslivel

A brokkilirózsákat  forró gőzben párolom 6-8 percig. Ekkor még élénkzöld a színe, de még nem puhult meg túlságosan. Megfőzök 1 pár virslit. Amíg a brokkoli párolódik, összekeverek egy kis fej apróra vágott lilahagymát 1 ek. mustárral, 2 ek. olivaolajjal és 1 ek. citromlével. Sózom, borsozom ízlés szerint. Az elkészült brokkolit összekeverjük az öntettel és a felkarikázott virslivel.

Ratatuille

Hozzávalók 4 adaghoz:


  • 30 dkg padlizsán, 
  • 30 dkg cukkini,
  • 1-1 piros és sárga paprika,
  • 30 dkg paradicsom,
  • 2 fej vöröshagyma,
  • 2 gerezd fokhagyma,
  • rozmaring, kakukkfű, só, bors.






A padlizsánt fa vagy műanyag késsel felkarikázzuk, besózzuk és kicsit állni hagyjuk. A többi zöldséget megtisztítjuk, felkarikázzuk. A paradicsomot leforrázzuk, a héját lehúzzuk, a húsát kockára vágjuk.
A padlizsánt papírtörlővel szárazra itatjuk, felkockázzuk és egy serpenyőben kevés zsíron megpirítjuk. Kivesszük, majd egymás után a hagymát, a cukkínit és a paprikát is megsütjük.
A zöldségeket agy lábasba rétegezzük, belenyomjuk a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és rászórjuk a többi fűszert is. Pár perc alatt készre pároljuk. Vigyázzunk, hogy ne főjjön szét a zöldség.

Gulyásleves

Ez a leves ugyanúgy készül, mint a hagyományos gulyásleves, azzal a különbséggel, hogy ebben nincs krumpli.

Hozzávalók:

  • sertéshús
  • hagyma
  • fehér- és sárgarépa
  • karalábé
  • petrezselyemzöld
  • só, bors, pirospaprika


Tehát jó sűrű pörköltet készítünk: bő zsiradékon hagymát pirítunk, majd rádobjuk a húst. Paprikával, paradicsommal ízesítjük. Ha a hús megpuhult, felengedjük vízzel, majd hozzáadjuk a sárga- és fehérrépát, a karalábét. A zöldségeket puhára főzzük, petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Sóskás omlett

Hozzávalók:
  • 2 nagy vagy 3 kisebb tojás,
  • 1 ek. víz,
  • só, bors ízlés szerint,
  • sóska.
Egy tálkában villával felverjük a tojásokat a vízzel, sóval és borssal. Hevítsünk fel zsiradékot egy serpenyőben. A tojást csak akkor öntsük bele, amikor a serpenyő már forró, így az alsó fele szinte rögtön megsül.  Amikor már összeállt a tojás, ügyesen megfordítjuk, és a másik felét is megsütjük.

A sóskát pici zsiradékon megpároljuk, megsózzuk. Megszórjuk zabliszttel és együtt pirítjuk. evés vízzel felengedjük, és ízlés szerint cukorral megszórjuk. Rákanalazzuk az omlettre, és feltekerve friss zöldségekkel tálaljuk.

Paleo melegszendvics

Ez a finomság úgy készül, mint a hagyományos melegszendvics, csak kimarad alóla a kenyér. A sonkát megkentük házi paradicsomszósszal, megszórtuk őrölt bazsalikommal és oregánóval, tettünk rá egy vékony szelet sajtot és beraktuk a grillbe. Hogy tartalmasabb legyen, répát, cukkinit és karalábét pároltunk hozzá.
Könnyű és gyors vacsora.

Lágy tojás sült paprikával

Újabb reggeli:
  • lágy tojás,
  • sváb füstölt sonka,
  • füstölt és trappista sajt,
  • szalonnán pirított paprika és uborka.
Gyors és finom!

Tükörtojás sült virslivel

Reggeli ötlet a következő is:

  • tükörtojás,
  • sült virsli (mustárral),
  • idényzöldségek (paprika, paradicsom, póréhagyma, uborka).

Sonkával rakott póréhagyma

Kizsírozott tepsibe halmozzuk a következőket tetszőleges mennyiségben:
  • egészben megvett, nagyon szép sonka,
  • felkarikázott póréhagyma,
  • trappista (vagy ahhoz hasonló) sajt,
  • érett paradicsom.
Megszórjuk oregánóval, bazsalikommal és borsikafűvel. Sózzuk, borsozzuk, majd kevés sajtot reszelünk a tetejére, és lefedve addig sütjük, amíg a hagyma megpuhul. Rápirítjuk a sajtot és tálaljuk.

Lazacos rántotta

Verjük fel sóval és borssal a tojást. Forrósítsunk kevés vajat egy serpenyőben, süssünk a tojásból laza rántottát. Salátalevélen oszlassuk el a rántottát, tegyünk rá egy-egy szelet lazacot (én konzervet vettem, saját levében citrommal eltéve), szórjuk meg friss kaporral. Tálaljuk paradicsommal, citrommal.

Baconbe tekert spárga

Ezt az ételt még akkor készítettem, amikor spárgaszezon volt, de a képe most került elő. Ha már előkerült, közzéteszem. A spárga tisztítása eléggé macerás volt, de a végeredmény kárpótolt mindenért!

Utánaolvastam egy kicsit a neten, hogy is kell spárgát tisztítani. Egyszerűnek tűnt, de sokáig tartott... Szóval a spárga 1-1,5 cm-es végét le kell törni (ott, ahol magától törik), majd meg kell pucolni, vagyis le kell húzni a külső héját (én krumplihámozóval hámoztam). 

Mikor ezzel elkészültem (egy csokor spárga kb. 1 óra), kb. 20 percig főztem enyhén sós-cukros-citromos vízben. Ezután 4-5 szálat baconbe tekertem, majd kizsírozott tepsiben újabb 20 perc alatt megsütöttem. A végén kevés sajtot reszeltem rá. Köretként is kínálható, de egymagában is megállja a helyét.
Igazán isteni volt, alig várom a következő szezont!


Tonhal reggelire

Ez egy igazán gyors és finom reggeli. Kell hozzá egy doboz konzerv tonhal saját levében eltéve és citrom, valamint bármilyen idényzöldség. Én paprikával, paradicsommal és újhagymával ettem.
Gyorsan elkészül és gyorsan meg lehet enni!

2011. július 30., szombat

Sága Füstli

Összetevők: pulykahús (63%), gyártási szalonna, ivóvíz, kollagén (ivóvíz, kollagén rost, savanyúságot szabályozó anyagok [esetsav, tejsav], emulgeáló szerek [cellulóz, lecitinek - szóját tartalmaz]), étkezési só, stabilizátorok [difoszfátok, trifoszfátok], fűszerek, fűszerkivonatok, mustármag, liszt, szőlőcukor, savanyúságot szabályozó anyagok (glükono-delta-lakton), antioxidánsok (nátrium-D-eritroaszkorbát, citromsav), ízfokozók (nátrium-glutamát), füstaromák, tartósítószerek (nátrium-nitrit). Allergén anyagok. a termék szóját és mustárt tartalmaz.
Mesterséges színezék és mesterséges ízesítő nélkül.
Kiváló magyar élelmiszer emblémával.
Gyártó: SáGa Foods Zrt. 

Difoszfát (E450): http://www.e-szam.hu/mutat/162
Trifoszfát (E451): http://www.e-szam.hu/mutat/163
Glükono-delta-lakton (E575): http://www.e-szam.hu/mutat/246
Nátrium-D-eritroaszkorbát (E316 - nátrium-izo-aszkorbát): http://www.e-szam.hu/mutat/14
Nátrium-glutamát (E621): http://www.e-szam.hu/mutat/259
Nátrium-nitrit (E250): http://www.e-szam.hu/mutat/115

Magyar termék ugyan, és az ára is kedvező (a Pennyben 299 Ft/140g = 2.140 Ft/kg), de azért elég hosszú az összetevők listája... Annyira nem szimpi.

Frankfurter virsli

Összetevők: sertéshús és marhahús (84%), víz, pác-só, keményítő, fűszerek, stabilizátor (E452), glükóz, antioxidáns (E300), aroma, tartósítószer (E250). A csomagoláson az szerepel, hogy nem tartalmaz ízfokozókat, színezéket, glutént és tejszármazékokat. Hát, reménykedjünk benne!
Gyártó: Greisinger GmbH. (Ausztria)

A pác-só, keményítő, fűszerek és az aroma sajnos nem egyértelmű. 
E452: polifoszfátok (http://www.e-szam.hu/mutat/164)
E300: aszkorbinsav (http://www.e-szam.hu/mutat/2)
E250: nátrium-nitrit (http://www.e-szam.hu/mutat/115)

A Pennyben 499 Ft/0,3 kg (1.660 Ft/kg). Sajnos nem magyar, de eddig ez a legkevesebb adalékanyagot tartalmazó virsli, amit találtam (de azért keresek tovább).

Csirkemell párolt zöldséggel

Egy alternatíva a gyorsan elkészíthető ebédre


Kevés zsíron hagymát pirítunk, majd megsütjük a husit is. Közben egy másik fazékban megpároljuk a zöldséget (pl. karfiol-sárgarépa). A húst és a zöldséget is curryvel szórtam meg, de ízlés szerint lehet fűszerezni. Felkarikázott újhagymával díszítettem. 15-20 perc alatt elkészül.

Karfiolleves

Hozzávalók:
  • 1 fej karfiol, 
  • 1-2 sárgarépa, 
  • 1 kis vöröshagyma, 
  • zsír, 
  • a díszítéshez petrezselyem.


Elkészítés:
A vöröshagymát megfuttatjuk a zsíron, amikor megpirul hozzáadjuk a karfiol felét, és annyi vízzel puhára főzzük, amennyi ellepi. Amikor megpuhult, összeturmixoljuk, majd hozzáadjuk a karfiol másik felét és a felkarikázott répát. Felöntjük annyi vízzel, hogy "leves állagú " legyen, a zöldségeket puhára főzzük. Petrezselyemmel megszórva tálaljuk.


Karalábéfőzelék

Hozzávalók:
  • 2 karalábé, kockára vágva, 
  • 1 kis vöröshagyma, apróra vágva, 
  • 1 dl víz, 
  • petrezselyem, só, 
  • 1 tk. zsír.


Elkészítése:
A hagymát megfuttatjuk a zsíron, hozzáadjuk a karalábé felét, kis lángon a saját levében pároljuk. Turmixoljuk, majd hozzáadjuk a karalábé másik felét. Néhány perc alatt puhára főzzük. 
Szalonnazsíron sült tükörtojással és a szalonnával tálaltuk.
Sárgarépával vagy fasírttal  gazdagítható. 

2011. július 24., vasárnap

Sárgarépás gombaleves

Hozzávalók 4 adaghoz
20 dkg gomba 1 ek. citromlé, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 sárgarépa, kevés zsír, 1 l tyúkhúsleves (2 leveskockából), só, őrölt bors, apróra vágott petrezselyem. Az eredeti recept 15 dkg darált marhahúst is tartalmaz, de ebből a variációból kimaradt.



Elkészítése:
A gombát megtisztítjuk és vékony szeletekre vágjuk. A citromlével azonnal összekeverjük, nehogy elszíneződjön. A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A sárgarépát megtisztítjuk és felkarikázzuk.
A gombát a zsíron, serpenyőben kevergetve megsütjük, majd kivesszük. (Ha hússal készítjük, zsírt rakunk a serpenyőbe és morzsásra sütjük benne.) A hagymát és a fokhagymát hozzáadjuk, üvegesre pároljuk. 
A megsült gombát és a répát hozzáadjuk, felöntjük a levessel és lefedve, közepes hőfokon kb. 20 perig főzzük, amíg a répa meg nem puhul. A répa és a gomba felét kivesszük (a húst is, ha azzal készítjük), és a maradékot összeturmixoljuk. 
Visszarakjuk az egész zöldségeket, sózzuk, borsozzuk. Apróra vágott petrezselyemmel díszítjük.

Nagyon finom volt, de legközelebb kipróbálom darált husival is.

2011. május 20., péntek

Eper

100 gramm eper csupán 30 kalóriát tartalmaz, mivel 90%-a víz. Több C-vitamin van benne, mint a narancsban vagy citromban. Megállítja a fertőző mikroorganizmusok terjedését, vírusellenes hatása van.

Az eper jótékony hatásai:
  • különösen a magas vérnyomásban és a köszvénnyel küzdők számára ajánlott,
  • segíthet az izületi problémákon,
  • segíthet az ekcémán,
  • serkenti a vérkeringést,
  • fokozza a méregtelenítő folyamatokat,
  • kitűnő vértisztító táplálék a bőséges C- és E-vitamin tartalma miatt,
  • csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét,
  • csökkenti a kötőszöveti gyulladások kialakulásának esélyét,
  • csökkenti az agyérelmeszesedés kialakulásának esélyét,
  • csökkenti a rák kialakulásának esélyét,
  • fiatalító hatása van a benne található vegyületek miatt,
  • megvéd a nap káros hatásaitól.

2011. május 16., hétfő

Kesudió

A kesudió jelentős vas forrás, amely nélkülözhetetlen a vörösvértestek működéséhez és az enzimaktivitás miatt. Gazdag magnéziumban, amely elősegíti az energia-kibocsátást és a csontnövekedést. Tartalmaz foszfort, ami a csontokat és a fogakat építi. Jelentős még a szelén, illetve a cink tartalma, amely nélkülözhetetlen az emésztési és az anyagcsere-folyamatokban.

Figyelem!
Várandós nők kerüljék a diófélék fogyasztását, illetve gyermekeknek az első néhány évben ne adjanak diót, mert allergiát okozhat!

2011. május 15., vasárnap

Kurkuma

Nemcsak fűszerként hasznos, de a növényi gyógyászatban is sokoldalúan alklmazható. Emésztéssekentőként, láz, fertőzések, izületi panaszok és májbetegségek ellen használták. A kínai gyógyászatban szintén alkamazták vérkeringés javítására, vérzések csillapítására, valamint menstruációs panaszok kezelésére. Gyógynövényként még alkalmazható fő hatóanyaga, a kurkumin révén. Vizsgálatok szerint a hatóanyagok erősítik az epehólyagot, gátolják a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkentik a trombózisveszélyt. Serkentik a zsíranagcserét, és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.

Sonkatekercs

Szintén szülinapi vendégváró volt a képen látható sonkatekercs. Ebből se maradt másnapra.


Egy reszelt almát összekevertünk kb. 100 gramm natúr kocka sajttal és egy evőkanál esetes tormával. Sóztuk, borsoztuk. Prágai sonkába tekertük (a pápai sonka mérete jobban megfelelt volna, de sajnos nem volt a boltban). Salátaleveleken tálaltam, felkarikázott retekkel, paprikával és petrezselyemmel díszítettem.

Cobb saláta

Szülinapomra készült vendégváró saláta. Több receptet is találtam a neten, az első változat tetszett a legjobban, így az készült el. Hamar elfogyott.


Hozzávalók: 
Saláta, paradicsom, ropogósra sült bacon, sült csirkemell, főtt tojás, avokádó, újhagyma. A recept rokfort sajttal írta, én fetát vettem, azzal is finom volt.

Az összetevőket kisebb darabokra vágjuk, és összekeverjük. 
Két öntet készült hozzá. A képen látható a párom-féle salátaöntet (nem-paleo): majonéz, ketchup, tejföl, csípős szósz és bors. A másik öntet: olívaolaj, borecet, mustár és bors keveréke volt, megszórva egy kis friss bazsalikommal.

Répaleves

Ez egy nagyon gyorsan, kevés hozzávalóból elkészíthető leves, de én nagyon szeretem.


2 szál sárgarépát, és 1 fehérrépát megpucoltam, felkarikáztam és kevés zsíron megfuttattam. Felöntöttem fél liter vízzel, beledobtam egy zöldségleves kockát, egy szál petrezselymet. Mikor elkészült, megszórtam friss petrezselyemmel és tálaltam.

Rakott kelkáposzta


A kelkáposzta másik feléből rakott kelkáposzta készült. Nem recept alapján, hanem saját kútfőből.
A kelkáposzta leveleit megmostam, megfőztem. Szalonnát pirítottam, majd kb. 30-35 dkg darált húst (lapockát) a szalonna zsírján elősütöttem. Leforráztam egy paradicsomot, lehúztam a héját, apróra vágtam, majd kevés vízzel és egy pörkölt kockával összefőztem. Egy tepsibe rétegeztem a főtt kelkáposztát, a húst, 2 fej vöröshagymát, majd leöntöttem a paradicsomos mártással. 35-40 percig lefedve sütöttem, tálaláskor szórtam rá a szalonnát.

Kelkáposztaragu

Egy Verő Juli szakácskönyvben találtam a következő receptet. Nagyon jól jött a maradék kelkáposzta felhasználásához. Tökéletes vacsora lett.


Hozzávalók: kelkáposzta, virsli, vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, füstölt szalonna, só, köménymag. A recept még írt paprikát, de az nem volt itthon, és tejfölt, de azt nem ehetek.

Elkészítés: A kelkáposztát megmossuk, lecsurgatjuk és csíkokra metéljük. Megpirítjuk a szalonnát, majd a hagymát. Rádobjuk a kelkáposztát, és időnként megkeverve, a saját levében, lefedve pároljuk. Itt kellett volna a karikára vágott paprikát rádobni. Ha már teljesen megfőtt, akkor fűszerezzük. A virsliket felkarikázzuk, a paradicsomot leforrázzuk, leszedjük a héját, felkockázzuk és elkeverjük a kelkáposztával. 

Afrikai harcsa cukkíniágyon

A recept eredetileg tonhalat írt, de afrikai harcsa volt itthon, így azzal készült el.



Hozzávalók: Személyenként 2-3 afrikai harcsa szelet (20 dkg tonhalszelet), citromlé, só, őrölt bors, 1 paradicsom, 1 cukkini, szerecsendió, a gerezd fokhagyma, friss bazsalikom.

Elkészítése:
A halszeleteket hideg vízzel megmossuk, leitatjuk és egy tálra fektetjük. Meglocsoljuk citromlével, sóval, borssal fűszerezzük, és lefedve hűtőszekrénybe tesszük.
A paradicsomot leforrázzuk, meghámozzuk és kockára vágjuk. A cukkinit megmossuk, leitatjuk, felvágjuk. Serpenyőben kevés zsíron néhány percig sütjük, majd sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük. A fokhagymát megtisztítjuk és rányomjuk. A paradicsomkockákat belekeverjük, és az egészet 8 percig pároljuk.
A recept szerint a halat kevés zsíron megsütjük (én sütőben sütöttem). A bazsalikom leveleit csíkokra vágjuk és a zöldségkeverékre szórjuk. Rátesszük a halat és tálaljuk.

Borecet

A hagyományos ecettől eltérően olyan erjesztési folyamattal készül a borból, amikor a bor alkoholtartalmát ecetsavvá változtatják.
Ezért az így gyártott ecet minden olyan komponenst tartalmaz, amely az eredeti borban található az erjesztési folyamat előtt. Konkrétan az antioxidánsokól van szó, amelyek elősegítik a szabad gyökök közömbösítését. Ez a különbség a hagyományos módon gyártott, alkoholból készült ecettel szemben, amelyben nem találunk ilyen kedvezően ható komponenseket.
Semmilyen konyha nem nélkülözhet olyan folyadékot, amely pikáns ízt ad a pácleveknek, mártásoknak, salátáknak, stb. Ez a nélkülözhetetlen folyadék az ecet, de nem mindegy milyen ecet.

Forrás:http://www.szepzold.hu/mire_jo_a_borecet

Mindenkinek ajánlom figyelmébe:
http://borecet.hu/

Curry

A curry elnevezést eredetileg két, egymástól független indiai kifejezésből "honosították" a britek. A kari egy elsősorban Dél-Indiában népszerű fűszernövény, a Távol-Keleten honos citrusféle cserje, amelynek levelét használják fűszerezésre, Indiában főleg vegetériánus ételekhez. A karhí pedig édes-savanykás szósszal készült nyugat-indiai étel.
Mára azonabn a curry szó leginkább bizonyos fűszerek keverékét jelöli. Ezt a keveréket a gyarmatokól hazatelepülő angolok fejlesztették ki, hogy egyfajta tipikus indiai ízt utánozhassanak szárított fűszerek segítségével. A fűszerkeverék összetétele erősen változó lehet. Legfőbb alkotóelemei: római kömény, kurkuma, lepkeszegmag, csilipaprika.

Saláta eperrel

Végre itt az eperszezon!


Amint megérkezett a magyar eper a zöldségeshez, azonnal vettem néhány szemet és kreáltam belőle egy salátát.
Kevés bacont és vöröshagymát megpirítottam, rádobtam néhány salátalevelet és felkockázott epret.
Öntet: olívaolaj, vörösborecet, só, bors.

2011. május 9., hétfő

Tojás

Egy átlagos tyúktojás 50-65 gramm, melynek 10%-a héj, 60%-a fehérje és 30%-a sárgája.

Átlagos tápanyagtartalma:
- 68 kcal
- 5,4 gramm fehérje
- 4,8 gramm zsír
- 0,3 gramm szénhidrát

Vitamintartalma szintén jelentős, hiszen gyakorlatilag az összes létfontosságú vitamin megtalálható benne: A-, B-, C-, D-, E-vitaminok, folsav, pantoténsav.
Benne található ásványi anyagok: foszfor, vas, cink, kalcium, kálium, nátrium, szelén, magnézium.
A tojást elsprendű fehérjeforrásként tartjuk számon, hiszen a szervezet működéséhez szükséges aminosavakat is tartalmazza. Egy tojás a napi fehérje szükségletünk 12%-át fedezi, ráadásul könnyen emészthető formában.

Bővebben a tojásról:

Kapor

Felhasználható fűszerként: mártások, saláták, főzelékek, levesek, főtt húsok, húsgombócok, tojásételek, sütemények, sajtok, savanyúságok, hal- és rákételek készítésénél.
A magyar konyha kedvelt fűszere, átható intenzív aromáját illóolaj-tartalmától nyeri. Óvatosan adagoljuk, mert ha túl sokat teszünk belőle az ételbe, megkeserítheti.

A növény és a mag tartalmaz illóolajat (carvon, myristicin, apiol), kumarint, valamint A- és C-vitamint. Gyomorerősítő, szélhajtó, vízhajtó, epehajtó, görcsoldó, de álmatlanság és kólika (hasfájás) esetén is alkalmazzák. Külsőleg szemgyulladás borogatására is felhasználható.

Kakukkfű

Felhasználható fűszerként: levesek, saláták, mártások, főzelékek, húsok, halak, sültek, vagdaltak, belsőségekből készült ételek ízesítésére. Jól társítható petrezselyemmel, babérlevéllel, szerecsendióval, zsályával és rozmaringgal. A franciak konyha nélkülözhetetlen fűszere.

Hatóanyagai: illóolaj (timol, karvakrol, cimeol, geraniol), flavonoidok, triterpének, klorogénsav, kávésav. A kakukkfű évszázadokon keresztül a szegények antibiotikuma volt, más illatos növényekkel együtt fertőtlenítő, fertőzés elleni gyógyszer. A légúti hurutok hatékonyköhögéscsillapító orvossága. Fontos féregírtó, ezen kívül görcsoldó, szélhajtó, izzasztó hatású. Megszünteti a gombás fertőzésket, kiírtja a lepostetűt és a rühöt.

Gyömbér

Felhasználható fűszerként. mártások, szószok, sütemények, vagdaltak, hús- és gyümölcslevesek, angolosan készített húsok készítésénél. A curry alkotó része. A gyömbéres receptekbe friss és szárított gyökereket egyaránt használhatunk, hacsak más előírása nincs. A felhasznált mennyiségeknek súlyban meg kell egyezniük. Kizárólag a főzés utolsó fázisában és csak kis mennyiségben alkalmazzuk, mert kesernyés ízt adhat az ételnek. A friss gyömbér hamar megfonnyad, ezért egyből használjuk fel!

Hatóanyagai: gazdag illóolaj tartalma adja az aromáját, ezenkívül vannak benne ásványi anyagok, cukor, keményítő. A gyömbér az egyik legsokoldalúbb növényi serkentő, anyagcsere-fokozó szer. Igen jó hatással van a gyomorra, a belekre és a keringésre.

Fahéj

Fűszerként felhasználható: sütemények, tojásos ételek készítésénél. Egész darabban befőttek, gyümölcslevesek, forralt borok és egyéb italok készítésénél alkalmazzák. Gyömbérrel, köménnyel, szegfűszeggel, vaníliával, kurkumával, valamint szerecsendióval is jól kombinálható.

Hatóanyagai: a fahéj kb. 0,5-1% illóolajat tartalmaz, melynek legfontosabb összetevője a cinnamic aldehyde, ezen kívül csersavat, nyálkát, gyantát, cukrot és keményítőt tartalmaz. A belőle készült teát hasmenés, emésztési zavar, böfögés, hányás és puffadás esetén alkalmazzák, de savlekötő, étvágyjavító, gyomorerősítő és antibiotikus tulajdonsággal is bír.

Bazsalikom

Felhasználható fűszerként levesek, saláták, pácok, mártások, sültek, vagdaltak, paradicsomos, tök-, gomba-, csirke- és halételekhez. Ha nincs, petrezselyemmel helyettesíthetjük. Az olaszos ételek nélkülözhetetlen fűszere.
Mivel a bazsalikom kellemes aromája a főzés során hamar elillan, csak az utolsó percekben tegyük az ételbe, vagy a már kész fogást fűszerezzük vele közvetlenül tálalás előtt.
A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese-és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre, mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van.

Borsikafű

Felhasználható fűszerként: káposztaételek, saláták, sült húsok, gombás ételek, vadpácok, majonéz, mártások fűszere. Jellegzetes, borsra emlékeztető illatú és ízű, kedvelt fűszernövény.
Erős aromája miatt óvatosan fűszerezzünk vele, mert keserűvé teheti az ételt. A főzés befejezése előtt pár perccel kell az ételhez keverni. Azok is fogyaszthatják, akik egészségi okokból erős fűszerektől tartózkodni kényszerülnek, ezért ajánlják az erős feketebors pótlására.
Hatóanyagai: levél magas illóolaj-tartalmú – ezt használjuk fűszerként, ezen kívül cseranyagot, nyálkát és keserűanyagot is tartalmaz.
Kiváló gyomorerősítő, emésztést-elősegítő, étvágyjavító, görcsoldó, fogyasztó és enyhén vérnyomásemelő.

Bors

Felhasználható fűszerként: levesek, főzelékek, húsételek – borsos marhatokánynak, pirított májnak, vagdalt húsféléknek –, mártások, saláták, öntetek, pácok készítésénél.

A bors többféle színben kerül forgalomba. A fűszerbogyó színe az érési folyamat alatt folyamatosan változik. Attól függően, hogy mikor szedik le a termést, lehet fekete, zöld, rózsaszínű és fehér.
·         A fekete bors a növény éretlenül szedett, szárított termése, mely a legcsípősebb változat.
·         A fehér bors az érett termésből készül, melynek a külső héját eltávolítják, majd mossák, szárítják, míg a kívánt világos színt el nem érik. Ez a változata kevésbé csípős, aromásabb.
·         A zöld bors a növény éretlen bogyóinak a feldolgozásából jön létre, enyhén csípős.

Hatóanyagai: Illóolajat, piperint, pirolint, karicint tartalmaz.
A legtöbbször őrölt borssal ízesítünk különféle ételeket, de egészben is felhasználható. Minél finomabbra daráljuk a borsot, annál jobban érezhető az aromája. Az őrölt bors fokozatosan elveszíti az erejét.
A bors étvágygerjesztő hatású, emellett vizelet- és szélhajtó. Nyálkahártya-irritációt okozhat, ezért gyomorbetegek nem fogyaszthatják - helyettesíthető a borsikafűvel.